Strony

czwartek, 30 kwietnia 2015

English Matters 51/2015 oraz Wydanie specjalne: The Best of English Matters

Za mną dwa kolejne numery dwumiesięcznika English Matters, magazynu dla uczących się języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Zakres tematyczny numerów jest dość szeroki, więc każdy odnajdzie w nich interesujące treści.

Okładka regularnego wydania magazynu zapowiadała tematykę skoncentrowaną wokół stolicy Wielkiej Brytanii, więc nie mogło zabraknąć przewodnika po Londynie i jego najważniejszych atrakcjach turystycznych. Dzięki lekturze London for Beginners zyskałam pogląd na to, jakie miejsca naprawdę warto odwiedzić przy okazji wizyty w tym mieście.

W numerze poświęcono kilka słów literackiej nagrodzie Brandford Boase Award przyznawanej debiutującym autorom literatury młodzieżowej. Spośród pisarzy nagrodzonych od 2000 roku kojarzę jedynie Annabel Pitcher z jej My Sister Lives on the Mantlepiece, wydanej w Polsce pod tytułem Moja siostra mieszka na kominku. Znacie, czytaliście?

Moją uwagę przykuła też zwycięska recenzja najbardziej znanego dzieła Vladimira Nabokova. Chodzi oczywiście o budzącą kontrowersje Lolitę.

Z wielką przyjemnością zapoznałam się z artykułem Henry Cavil - the Man of Steel, traktującym o tym coraz bardziej znanym brytyjskim aktorze, który ostatnio wcielił się w rolę Supermana oraz Japanese Vampires, tekstem o pojawiających się w japońskiej literaturze i legendach wampirach. Ciekawym okazał się też ostatni z zamieszczonych w numerze artykułów, a mianowicie Selfish Selfie.

Oprócz wspomnianych w numerze znajdziecie także wywiad z Klarą Keler, artystką, która za najlepsze dzieło sztuki uważa ludzkie ciało, a także teksty o najsłynniejszej londyńskiej sali koncertowej - Royal Albert Hall oraz o wojnie Dwu Róż. W magazynie znalazł się także polski akcent w postaci raportu na temat stanu polskich autostrad.

Jak zwykle na stronie numeru czekają na Was ciekawe materiały uzupełniające lekturę: artykuły w wersji MP3, lista słówek, karta pracy dla nauczyciela oraz dodatek specjalny Be Perfect as Present Perfect.___________________________________The Best of English Matters to numer, który został przygotowany przez wydawcę z okazji wydania 50. numeru English Matters. Magazyn zawiera przegląd najlepszych, zaprezentowanych do tej pory tekstów, więc jeśli jesteście wiernymi czytelnikami English Matters z pewnością natkniecie się na artykuły, które macie już za sobą. W moim przypadku pojawił się jeden taki tekst. Dlaczego warto sięgnąć po ten numer?

Po pierwsze, zgromadzone pod artykułami trudniejsze słówka zawierają tłumaczenia opisowe (angielsko-angielskie), co bezsprzecznie podnosi poprzeczkę w trakcie czytania. W związku z tym zostaniecie zmuszeni do większej koncentracji, a także zapoznacie się z proponowanymi opisami słówek i ich synonimami, co znacznie wzbogaci Wasz zasób słownictwa.

Ponadto w każdym z zamieszczonych tekstów odnajdziecie wydzielone ramki z ciekawostkami odnośnie podejmowanej tematyki oraz objaśnieniami do zastosowanych w tekście bardziej skomplikowanych struktur językowych. 

Największą zaletą numeru są jednak dołączone do kolejnych artykułów ćwiczenia gramatyczno-leksykalne. Niektóre z nich są stosunkowo łatwe i wymagają jedynie czytania ze zrozumieniem, inne zaś są nieco bardziej skomplikowane i sprawdzają umiejętność stosowania preposition lub tworzenia innych części mowy z podanych słów. Uważam, że zamieszczenie ćwiczeń znacznie urozmaica ten numer i pozytywnie wpływa na jego odbiór.

Nie należy też zapominać o samych artykułach. Największe wrażenie zrobiły na mnie The World According to John Irving oraz Oxford and Cambridge. W sekcji Language odnalazłam niezwykle interesujący mnie tekst Eating Sandwiches in Wellington Boots traktujący o powszechnie używanych angielskich słowach, które wywodzą się od nazwisk słynnych osób. I do tego numeru możecie pobrać zamieszczone na stronie wydawnictwa dodatki.


 ___________________________________________________
Za możliwość przeczytania magazynów dziękuję serdecznie
Wydawnictwu Colourful Media

http://www.colorfulmedia.pl/produkty,pl,press.html

2 komentarze:

  1. Super, super! Muszę zdobyć ten numer specjalny. Szczególnie, że bardzo lubię słowniki angielsko-angielskie, od razu lepiej się wiedzę przyswaja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie oczywiście najbardziej zaciekawił artykuł o Londynie. Jak dla mnie - magazyn mógłby się składać z działu podróżniczego i kulturalnego. :P

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)