Strony

piątek, 28 czerwca 2013

Dave Grohl. Oto moje (po)wołanie - Paul Brannigan
Tytuł oryginału:  Dave Grohl. This Is A Call 
Wydawnictwo: SQN   
Data wydania: marzec 2013   
Liczba stron: 416   
Format: 155 x 230 mm  
Oprawa:  miękka 
ISBN: 978-83-63248-74-1Czytanie biografii znanych muzyków czy zespołów jest jedną z moich ulubionych rozrywek. Zazwyczaj nie kończy się jedynie na czytaniu. W tle koniecznie musi lecieć muzyka, a to połączenie jest niezwykle udane. Tym razem w moje ręce wpadła biografia amerykańskiego multiinstrumentalisty, Dave’a Grohla. Jej autorem jest Paul Brannigan, dziennikarz współpracujący z magazynami „Classic Rock”, „Mojo”, „Q” i „Metal Hammer”, autor dwutomowej biografii Metalliki. 

Dave Grohl to rozpoznawany i szanowany na całym świecie muzyk, przede wszystkim świetny perkusista i gitarzysta, a także autor tekstów i wokalista. Do tego wszystkiego doszedł dzięki ciężkiej pracy i młodzieńczemu uporowi. Zasilał składy m.in. Scream i Nirvany, a po śmierci Kurta Cobaina poświęcił się własnemu projektowi o nazwie Foo Fighters, z którym związany jest od 1995 roku aż do dziś.

Paul Brannigan rozpoczyna swoją opowieść od opisu spotkania z Grohlem, na którym panowie w ramach zacieśnienia męskiej przyjaźni dają sobie po lewym sierpowym w twarz. Następnie płynnie przechodzi do opisu wczesnych lat dzieciństwa i okresu dorastania muzyka. Wiele miejsca poświęca wpływowi punka na ukształtowanie muzycznej tożsamości Dave’a. Autor posiada obszerną wiedzę na temat niezależnej sceny muzycznej, którą rządził punk, hardcore i grunge. Brannigan śledzi szczegółowo muzyczną karierę Dave’a od gry w pierwszym punkowym zespole, aż po występy przed wieloma tysiącami fanów z Nirvaną. Przedstawia kulisy przyjaźni z Kurtem Cobainem i jego powolną degradację, a także wielki smutek jaki ogarnął Dave’a po stracie przyjaciela. Wszystko jest idealnie wyważone. Autor bazuje na sprawdzonych danych, nie zagłębia się w krążące  w środowisku muzycznym plotki. 

Z książki wynika, że Dave Grohl to człowiek o ciekawej osobowości, twardo stąpający po ziemi, zdeterminowany do osiągania postawionych sobie celów, ale nie za wszelką cenę. Wrażliwy facet, który stroni od skandali i ceni sobie życie prywatne. Nade wszystko kocha muzykę, która daje mu szczęście. Dzięki opinii jaką sobie wypracował ma możliwość współpracy ze swoimi dawnymi idolami i innymi osobami z branży. Co rusz podejmuje się nowych, ciekawych projektów, które tylko utwierdzają w przekonaniu o jego geniuszu.

Paul Brannigam podjął się wielkiego wyzwania. Uważam, że wywiązał się wzorowo z postawionego sobie celu, napisania biografii Dave’a Grohl’a. Zgromadził obszerną bibliografię, przeprowadził dziesiątki wywiadów z ludźmi z otoczenia muzyka. Z książki bije profesjonalizm. Autor swobodnie posługuje się nazwiskami muzyków i producentów, przywołuje konkretne zdarzenia  z ich życia. Łatwo zauważyć, że dla autora pisanie tej biografii to wielka przyjemność. Polskie wydanie opatrzone jest wkładką ze zdjęciami Dave’a z różnych okresów jego życia, co pozytywnie wpływa na odbiór biografii. 

Nie wyobrażam sobie nie mieć egzemplarza tej książki w swojej domowej biblioteczce. Jest to pozycja obowiązkowa dla fanów rocka, którym polecam równie interesujący film dokumentalny o historii Foo Fighters - „Foo Fighters: Back and Forth”. Stanowi on idealne uzupełnienie wiedzy o Grohlu i jego muzycznej twórczości.Moja ocena
8/10 

_______________________________________________________
 Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu SQN 
Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
 • 52 książki
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3,2cm)
 •  Z literą w tle A/B   

Recenzję biografii Pink Floyd możecie przeczytać TUTAJ.10 komentarzy:

 1. Książki raczej na pewno nie przeczytam (nie czytam zbyt wielu książek, a o muzykach tym bardziej), choć twoja recenzja jest niezwykle interesującą i zachęcająca do jej przeczytania. Pozdrawiam, Antek

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja natomiast rzadko czytam biografię muzyków. Jakoś niespecjalnie interesuje się muzyką, prócz faktycznego jej słuchania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię biografie, ale na temat osób, które mnie interesują. Dlatego po tę książkę nie sięgnę, chociaż byłaby dobrym prezentem dla mojego brata:)
  Zapraszam na konkurs:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie Ty to podrzuć ją bratu. Na pewno będzie zadowolony:)

   Usuń
 4. Nie przepadam za biografiami, wcześniej czy później w końcu mnie nudzą. To zdecydowanie nie mój gatunek literacki.

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam na nią ogromną ochotę... podczytuję polskie wydanie "Metal Hammera", a biografie muzyków czytam z wielką przyjemnością :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Recenzja świetna ale książka z nie mojej bajki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)