Strony

sobota, 25 maja 2013

Źródła Miłości - Kishwar DesaiTytuł oryginału:  Origins of Love  
Wydawnictwo: Wielka Litera      
Data wydania: luty 2013    
Liczba stron: 400 
Format: 205 x 135 mm  
Oprawa:  miękka 
ISBN: 978-83-63387-76-1
Nieustanny rozwój wielu dziedzin życia, szczególnie medycyny, pociąga za sobą pytania o etykę wykonywanych doświadczeń, badań i zabiegów. Wiele osób nie jest w stanie do końca określić swoich poglądów i przekonań dopóki  nie odczują danego problemu na własnej skórze. W swojej książce Kishwar Desai porusza trudny i bardzo delikatny temat jakim jest bezpłodność, która niestety dotyka coraz więcej par na całym świecie. Autorka posuwa się nieco dalej i przedstawia środowisko surogatek i stosowanej na szeroką skalę metody in-vitro. Jak się okazuje jest to całkiem niezły „biznes”, w który zaangażowanych jest wielu ludzi, w tym lekarze, pielęgniarki, pracownicy socjalni, matki zastępcze i ich rodziny, dawcy spermy, a także politycy i celnicy… 

W klinice Madonny z Dzieciątkiem w Gurganw przychodzi na świat długo wyczekiwana przez rodziców dziewczynka, poczęta  dzięki sztucznemu zapłodnieniu. Chociaż Amelia jest wcześniakiem wszystko wskazuje na to, że jej rozwój przebiega prawidłowo i jest całkowicie zdrowa. Ku przerażeniu pracowników kliniki, okazuje się jednak, że lekarze przeoczyli pewien bardzo istotny etap w procesie in-vitro i dziewczynka jest nosicielką wirusa HIV. Jak do tego doszło i kto ponosi za to odpowiedzialność? Tajemnicze zniknięcie rodziców Amelii oraz surogatki, która nosiła ją przez kilka miesięcy pod swoim sercem staje się motorem do działania dla Simran Sighn, pracownicy socjalnej, która stawia sobie za cel rozwikłanie tajemniczej zagadki i znalezienie rodziny dla uroczej podopiecznej. Szybko okazuje się, że poszukiwania Simran nie są komuś na rękę. Kobieta wyczuwa, że jest śledzona i otrzymuje telefoniczne pogróżki.  

Autorka sporo miejsca poświęca opisowi wspominanej wyżej kliniki. Panują w niej niemal idealne warunki. Każda z przebywających w niej surogatek ma swój pokój i otrzymuje bogate w witaminy pożywienie, które ma zapewnić prawidłowy rozwój dziecka. Klinika zapewnia kontakt przyszłych rodziców z matką zastępczą. Mogą z nią porozmawiać, w każdej chwili odwiedzić i obdarowywać prezentami do woli. Z pewnością nie jednej osobie nasunie się pytanie, czy klinika Madonny z Dzieciątkiem naprawdę działa w Indiach? Przecież tyle złego słyszy się ostatnio o tym kraju, szczególnie o koszmarnym traktowaniu kobiet i dzieci… 

Akcja powieści prowadzona jest dość dynamicznie, ale zdarzają się również nieco długie i nużące opisy. Urozmaiceniem są liczne retrospekcje i przedstawienie wydarzeń z perspektywy wielu osób, które kierują czytelnika do wyjaśnienia tajemniczego zakażenia Amelii. Niewątpliwym plusem powieści jest to, że zmusza do refleksji. Z kolejnymi rozdziałami pojawiają się trudne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, pytania, które oburzają, zasmucają i przerażają. Czy naprawdę lepszym rozwiązaniem jest stosowanie metody in-vitro, kiedy na świecie jest tyle niechcianych dzieci, które marzą o prawdziwej rodzinie? 

Niestety autorce nie udało się mnie zaskoczyć charakterem przeprowadzanych zabiegów w klinice Freedom Hospital w Bombaju. Od samego początku domyślałam się wykorzystania przemycanych do niej embrionów. Dla czytelników nie obytych z tematem poruszany temat może stanowić pewne urozmaicenie i zaskoczenie. 

Zakończenie książki pozostawia sporo do życzenia. Wydaje się bardzo przesłodzone i aż nie pasuje do poważnej tematyki całej książki. Jest to książka o ludzkich problemach, tragediach i trudnych wyborach, o ambicji, która może doprowadzić do braku jakichkolwiek zahamowań kiedy na horyzoncie pojawiają się pieniądze. Smutna, kontrowersyjna, ale też dająca nadzieję na lepsze jutro.


Moja ocena
6/10 

_____________________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu Wielka LiteraKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań: 
 • 52 książki
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (3,2cm) 

19 komentarzy:

 1. Z jednej strony myślę, że to może być ciekawa książka. Z pewnością rozjaśnia wiele ścieżek, z którymi człowiek ma problem. Z drugiej jednak nie jestem pewna czy akurat mi by się spodobała...

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Temat poruszany w książce nie jest mi obcy,jednak mimo to po przeczytaniu Twojej recenzji kiedyś napewno sięgnę po tę książkę,gdyż może to być dobry pretekst do poważnych rozmów na jakby nie było kontrowersyjny i nie łatwy temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu książki rodzi się wiele pytań natury etycznej:) Polecam jeśli szukasz tematów do poważnych rozmów:)

   Usuń
 3. O tak, końcówka jest słaba. Jak dla mnie kompletnie zbędna. Ale reszta mi się podobała, głównie ze względu na tematykę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się z Tobą zgadzam, po raz kolejny;)

   Usuń
 4. Chciałabym się dowiedziec czegos wiecej na ten temat. In vitro, surygatki, bardzo mnie to interesuje :) z mila checia przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z książki można się całkiem sporo dowiedzieć:)

   Usuń
 5. Może być ciekawie... Ale najbardziej czekam na Twoją recenzję "Chustki", bo już od jakiegoś czasu zbieram kasę, żeby w końcu sobie ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również jestem bardzo ciekawa "Chustki", ale mam jeszcze dwie książki, które wypada mi przeczytać wcześniej;) A znając siebie i tak zacznę ją "podczytywać":P

   Usuń
 6. Książka niestety nie dla mnie, więc raczej nie sięgnę. ; ]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem warto poszerzać horyzonty;)

   Usuń
 7. Niestety nie lubię przesłodzonych zakończeń, wiec swoją przygodę z tą książką zakończę na twojej recenzji

  OdpowiedzUsuń

 8. Twoja recenzja bardzo zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Lubię
  jak to ładnie ujęłaś, "poszerzać horyzonty" i czytać nowe pozycje,
  poruszające trudne, ale obecne we współczesnym czasie problemy.
  Trudno, przeboleję to niefortunne zakończenie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że książka przypadnie Ci do gustu:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 9. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie, więc chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chciałam tę pozycję przeczytać, ale póki co poczeka sobie jeszcze, są lepsze książki w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnie się podobała nieco bardziej niż Tobie - w każdym bądź razie na tyle, że chętnie sięgnęłabym po kolejną książkę tej autorki :).

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)