Strony

czwartek, 9 maja 2013

Mądrości Shire. Krótki Poradnik Jak Żyć Długo I Szczęśliwie - Noble Smith


 
Tytuł oryginału:  The wisdom of Shire. A short guide to long and happy life 
Wydawnictwo: SQN    
Data wydania: 7 listopad 2012   
Liczba stron: 232   
Format: 135 x 185 mm   
Oprawa:  twarda  
ISBN: 978-83-63248-54-3

Niedawna, kinowa adaptacja  „Hobbita” wywołała lawinę publikacji związanych ze światem Śródziemia oraz zamieszkującymi je „Niziołkami”. Nad znaczeniem tych niezwykłych stworzeń pisałam w innym poście, przy okazji recenzji książki „Hobbici. Liczne WcieleniaBilba, Froda, Sama, Merry’ego i Pippina”. Z obu pozycji wynika, że postać „hobbita” na trwałe zagościła w kulturze i jest niemal przez wszystkich rozpoznawalna. Wciąż budzi zainteresowanie wśród czytelników oraz autorów na całym świecie. Pokusie napisania o hobbitach nie oparł się również Noble Smith, który w książce „Mądrości Shire. Krótki Poradnik Jak Żyć Długo I Szczęśliwie” przybliża czytelnikowi filozofię życia ulubionych postaci samego J.R.R. Tolkiena. 

W swoje książce Noble Smith próbuje przekonać czytelnika, że zasady i przyzwyczajenia mieszkańców Shire można łatwo wcielić w życie współczesnych, zagonionych ludzi, potrzeba jedynie odrobiny chęci. Autor wspomina między innymi o zaletach długiego snu, o relacjach rodzinnych i przyjacielskich, które należy pielęgnować oraz o stworzeniu przytulnego kącika, do którego za każdym razem chce się wracać. Konkretne zagadnienie analizuje w oparciu o dzieła Tolkiena i sytuacje z jego życia, swoje doświadczenie życiowe, a także próbuje odnaleźć analogię do współczesności.

Książka rozpoczyna się wstępem do polskiego wydania, w którym autor dokonuje ciekawego porównania Lecha Wałęsy sprzeciwiającego się Związkowi Radzieckiemu do hobbita, „małego facecika”, który staje oko w oko z potężnym smokiem. Zawsze miło przeczytać coś dobrego o naszym kraju w książkach zagranicznych autorów. Książka podzielona jest na dwadzieścia rozdziałów, z których każdy zakończony jest tytułową „mądrością Shire”. Najbardziej spodobała mi się następująca mądrość: 

W każdym z nas tkwi ziarno odwagi,
które czeka na odpowiednią chwilę i miejsce,
aby wykiełkować.
Książka zakończona jest Testem Hobbitów, który pozwala przekonać się czy jest się hobbitem, czy może orkiem. Test ten stanowi miłe podsumowanie książki. Po jego rozwiązaniu okazało się, że jest ze mnie „kawał hobbita”. 

Na uwagę zasługuje również bardzo ładne wydanie książki. Wydawca postarał się o twardą oprawę, ciekawą i przykuwającą wzrok okładkę oraz równie interesujące graficznie wnętrze. Całość wygląda estetycznie i dobrze prezentuje się na półce wśród dzieł Tolkiena. Książka może stanowić elegancki prezent, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem Śródziemia.

Jak oceniam książkę? Czas spędzony na jej lekturze był dla mnie przyjemnością, do czego przyczynił się z pewnością gawędziarski ton, w jakim została ona utrzymana. Porady w niej zawarte może nie są wybitnie górnolotne, ale z pewnością warto o nich przypominać. Książkę zaliczam do lekkiej literatury na każdą okazję. Dla fanów prozy Tolkiena jest to pozycja obowiązkowa. 


Moja ocena
7/10 

_______________________________________________
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję
Wydawnictwu SQNKsiążkę przeczytałam w ramach wyzwań:
 •  52 książki
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,3cm) 

9 komentarzy:

 1. Brakuje mi tego, że podczas czytania się relaksuje. Chetnie siegne po ta pozycje, mysle, ze ona mi to da.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki tego typu zawsze będą górnolotne i banalne i nie powinno się tego brać za wadę, co jak zauważyłam często ludzie robią. Dlaczego? Dlatego, że takie książki pokazują co w życiu jest ważne, co to szczęście, a są nim właśnie takie banalne, górnolotne rzeczy, których się nie docenia. Prawdziwe szczęście jest banalne dlatego nie zauważane przez ludzi, więc książka o szczęściu też zawsze będzie banalna;D
  Uwielbiam twojego bloga!:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Za poradnikami raczej nie przepadam, ale jeżeli dostanę tę książkę w prezencie, rozpaczać nie będę;))

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście okładka przyciąga uwagę:) Co prawda wielką fanką Tolkiena nie jestem, ale książkę chętnie przeczytam:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Może po nią sięgnę, muszę jednak najpierw nadrobić swoje zaległości z literaturą Tolkiena. Ta pozycja wydaje się interesująca dla kogoś, kto dobrze odnajduje się w jego książkach.

  Pozdrawiam i zapraszam:

  im-bookworm.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie zacznij nadrabiać te zaległości w Tolkienie:)

   Usuń

 6. Rzadko czytam taką literaturę. Nie dlatego, że nią gardzę, ale po prostu mam tyle innych pozycji do przeczytania, że nie dam rady sięgnąć po tego typu poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam kiedyś tę książkę w ręku, zastanawiałam się, czy by jej nie podarować przyjacielowi na urodziny. Ostatecznie zwycieżyło coś innego, ale sam pomysł i ładne wydanie bardzo mi się spodobały. Może jeszcze kiedyś po nią sięgnę, z chęcią bym się dowiedziała, ile we mnie hobbita :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)