Strony

piątek, 15 lutego 2013

Ślady - Sebastian Reńca

 

Wydawnictwo: Prozami    
Data wydania: wrzesień 2009   
Liczba stron: 192     
Oprawa: miękka     
ISBN: 978-83-928657-0-4
„Ślady” to niewielkich rozmiarów książka, napisana przez Sebastiana Reńcę- polskiego historyka, dziennikarza i publicystę. Autor przez kilka lat pracował jako reporter w prasie codziennej, co stało się inspiracją do zawarcia i rozwinięcia w „Śladach” kilku autentycznych sytuacji i wydarzeń. 

„Ślady” to powieść wielowątkowa. Na pierwszy plan wysuwa się postać Tomasza- nauczyciela języka polskiego, który obejmuje etat w prowincjonalnej szkole. Jego piękne, wzniosłe ideały szybko zderzają się z brutalną rzeczywistością. Młody nauczyciel poznaje bliżej środowisko współczesnych nastolatków, pozbawionych zasad i autorytetów, staczających się po równi pochyłej ku autodestrukcji. W mieście zaprzyjaźnia się z Kostkiem, miejscowym dziennikarzem, który często podpija w barze Marty. Mężczyzn tych połączy przyjaźń oraz długie rozmowy na rozległe tematy, dotyczące historii i polityki, ale nie tylko… Losy Tomasza skrzyżują się również z kilkuletnim Kubą, chłopcem pochodzącym z rodziny rozbitej przez alkohol i przemoc. Jaki wpływ na życie nauczyciela będzie miał pobyt w tym małym miasteczku? Aby się tego dowiedzieć zachęcam do lektury.

Sebastian Reńca w odważny sposób podejmuje temat miłości, zdrady, przyjaźni, trudnej młodzieży czy przemocy w rodzinie. Książka to zlepek wzajemnie przeplatających się historii różnych osób, które łączy życie w trudnych czasach i problemy dnia codziennego- brak miłości, samotność, nuda, marne perspektywy. 

„Ślady” to książka miejscami brutalna, ale przez to niezwykle prawdziwa. Autor z męskiej perspektywy ukazuje nam rzeczywistość taką jaka jest, bez zbędnych opisów i upiększeń. Pomimo mnogości podejmowanych tematów, autorowi udało się zebrać wszystko w jedną całość i stworzyć ciekawą, wartą uwagi historię. 


Moja ocena
7/10


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
 • 52 książki 
 • Pochłaniam strony, bo kocham tomy!!!! (192 s.)
 • Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę
 • Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,1 cm) 
 • Z literą w tle (R)

10 komentarzy:

 1. Zapowiada się ciekawie. Ostatnio coraz bardziej przekonuję się do polskiej literatury...
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również od niedawna zaufałam polskiej literaturze i powiem, że można znaleźć prawdziwe perełki:)
   Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. I ja coraz częściej sięgam po polskie dzieła, cóż, że głównie kryminalne, ważne, że polskie - i muszę powiedzieć, że jest coraz lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka porusza aktualne problemy, niestety... Chętnie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuje się pod Olą i również chętnie się zapoznam. Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Myślę, że to jest jedna z tych książek, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę. Gdy tylko zdarzy się okazja, chętnie zapoznam się z tą historią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę przeczytałam już sporo czasu temu, ale pamiętam, że nieźle wypadła:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie poznam tę książkę. Bardzo ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysł dobry, ale książka niedopracowana. Mogłaby być świetna, a tak jest niezła.Na pewno opowiada niebanalną historię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Twoją opinią... Książka mogłaby uchodzić za świetną, zabrakło jednak dopracowania pewnych szczegółów:)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie pozostawione komentarze:)
Zapraszam do dyskusji:)